Pożyczka, czy oszczędności – jak założyć własną firmę?

Praca dla etacie nie jest dla wszystkich, co szczególnie odczuwają osoby o skłonnościach do indywidualizmu i takie, które chcą podejmować własne decyzje. Właśnie z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na zakładanie własnych firm. Jest to inwestycja, która pomoże nam coś zbudować i w efekcie cieszyć się potencjalnie większym zyskiem, niż wynagrodzenie z pracy etatowej. Nie jest to jednak takie łatwe a pierwsze problemy mogą się zacząć już na etapie planowania, gdyż otworzenie własnej działalności wymaga pieniędzy i to często niemałych. Skąd możemy je wziąć?
Własna firma – potencjalne zyski, ale także ryzyko i ciężka praca
Na samym początku należy zaznaczyć, że tak samo jak praca na etacie nie jest dla każdego, to prowadzenie swojej firmy tym bardziej nie spodoba się większości osób. Tego typu zajęcie wymaga od nas wielu umiejętności, pracy i czasu, a nawet jeśli dopilnujemy tego wszystkiego – nie ma pewności, że nasza firma zacznie generować odpowiedni przychód. Statystyki są tutaj nieubłagane – większość nowych firm upada, gdyż nie jest w stanie na siebie zarobić.
Niestety, nie jest to może zbyt pozytywny przekaz, ale tak wygląda rzeczywistość. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze inwestować tylko te pieniądze, które możemy stracić. W przeciwnym wypadku, jeśli inwestycja się nie powiedzie, zostajemy z niczym. Dotyczy to nie tylko inwestycji giełdowych czy surowcowych, ale przede wszystkim inwestycji we własną działalność. Co jednak w sytuacji, kiedy w ogóle nie mamy pieniędzy? Skąd możemy je wziąć?
Pożyczka pod działalność gospodarczą
Pożyczka pod działalność gospodarczą zapewne wielu z nas nie kojarzy się dobrze. Zupełnie niepotrzebnie – czasami pożyczka jest dla nas jedynym sposobem, na zrealizowanie swoich celów i marzeń. Ponadto, ustawa antylichwiarska reguluje pożyczki na tyle, że firma pożyczkowa nie może obarczyć nas ogromnym oprocentowaniem, jak to kiedyś bywało. Szerzej można przeczytać o tym pod tym linkiem: http://loando.pl/wpis/zyskalismy-dzieki-ustawie-antylichwiarskiej.
Oczywiście, pożyczka pod działalność to zawsze pewne ryzyko. Jeśli nie uda nam się odpowiednio rozwinąć naszej firmy, nie dość że zostaniemy z niczym, będziemy jeszcze musieli spłacić pożyczkę. Nie można więc powiedzieć, że jest to do końca bezpieczne rozwiązanie, ale bycie przedsiębiorczym wymaga od nas nieco odwagi.
Oszczędności – bezpieczna furtka do własnego biznesu
Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją niż pożyczka gotówkowa, jest zebranie niezbędnych oszczędności w drodze pracy etatowej. To o tyle dobre rozwiązanie, że jesteśmy w stu procentach bezpieczni. Uskładane w pocie czoła pieniądze, należą tylko do nas i tylko my możemy decydować co z nimi zrobić. Ponadto, jeśli nam się nie powiedzie – stracimy tylko oszczędności, ale nie nabędziemy zobowiązań.
Ta metoda jest jednak gorsza niż pożyczka pod jednym względem – zajmuje czas. Jeśli więc dopiero zaczynasz myśleć o założeniu własnej działalności i nie dysponujesz odpowiednim kapitałem, musisz przygotować się na wiele lat regularnego oszczędzania. Niestety, zyskujemy tutaj bezpieczeństwo, kosztem wysiłku i pracy.
Praca dla etacie nie jest dla wszystkich, co szczególnie odczuwają osoby o skłonnościach do indywidualizmu i takie, które chcą podejmować własne decyzje. Właśnie z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na zakładanie własnych firm. Jest to inwestycja, która pomoże nam coś zbudować i w efekcie cieszyć się potencjalnie większym zyskiem, niż wynagrodzenie z pracy…
Szukaj w serwisie
Najnowsze wpisy
- Na czym polega obsługa księgowa?
- Prowadzenie pełnej księgowości – na czym polega w praktyce?
- Usługi księgowe — jaki jest ich zakres?
- Kogo dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji księgowej?
- Pracownicy z Ukrainy — kiedy warto ich zatrudnić przez agencję pośrednictwa pracy?
- Jak przebiega proces windykacji długu?
- Czym zajmuje się doradca prawny?
- Obsługa logistyczna E-commerce – co warto o niej wiedzieć?
- Komu warto powierzyć pełną księgowość firmy?
- Jak wygląda proces produkcji plandek?
- Kantory – gdzie najlepiej wymienić walutę?
- Recykling i regranulacja folii: jakie korzyści dla środowiska przynosi przetwarzanie zużytych opakowań?
- Zdolność kredytowa firmy – jak ją sprawdzić?
- Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?
- Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
- Z czego składa się system ERP?
- Olej opałowy – jakie firmy kupują go hurtem?
- Pomoc frankowiczom – kto może ją udzielić?
- Jak zaoszczędzić na last minute? Wakacjach w kraju i za granicą
- Kiedy wynajem biur jest opłacalny