Dogecoin – kryptowaluta mem, która osiągnęła duży sukces
- by admin
Dogecoin to kryptowaluta, która została zainspirowana memem przedstawiającym „pieseła”, czyli wizerunek psa rasy Shiba Inu. Jest to coś co brzmi absurdalnie i kompletnie kontrastuje ze sztywnym światem finansów. Okazuje się jednak, że projekt, który jest żartem jest jedną z największych kryptowalut na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.
Dogecoin – co warto o nim wiedzieć?
Dogecoin w porównaniu do pozostałych kryptowalut nie jest wyjątkowo świeżym projektem. Kryptowaluta DOGE powstała w 2013 roku. Od początku był to projekt, który powstał jako żart, który miał na celu wyśmiewać ryzykowne spekulacje na rynku kryptowalut. Jednak żart ten został wyjątkowo ciepło przyjęty przez społeczność. Już w pierwszym miesiącu istnienia Dogecoin zyskał wielu sympatyków. Następnie popularność kryptowaluty sygnowanej wizerunkiem uroczego pieseła przeszła najśmielsze oczekiwania. Do tego stopnia, że w styczniu 2014 roku wolumen obrotów Dogecoina przez chwilę przerósł wolumen Bitcoina i wszystkich innych kryptowalut razem wziętych.
Jest to kryptowaluta, która podobnie jak Bitcoin działa w oparciu o algorytm konsensusu Proof of Work. Co z perspektywy laika oznacza tyle, że kopanie Dogecoina jest możliwe. Na początku Dogecoin przewidywał losowe nagrody za każdy wydobyty blok, jednak od marca 2014 roku ustalono stałą nagrodę wynoszącą 10 000 jednostek.
Trzeba zauważyć, że ilość możliwych do wydobycia jednostek Dogecoina nie jest ograniczona tak jak ma to miejsce np. w przypadku Bitcoina. Zatem innymi słowy jest to kryptowaluta, która jest narażona na inflację. Co ciekawe stopa inflacji Dogecoina będzie się zmniejszała w czasie. Rozpoczynając od 5% w 2015 roku do zaledwie 2% w 2035 roku. Inflacyjny charakter Dogecoina nie jest raczej dobrą wiadomością dla długoterminowych inwestorów. Jednak trzeba przyznać, że wysokość inflacji i tak nie jest wyjątkowo wysoka, gdy porównamy ją z wartościami inflacji jakimi charakteryzują się niektóre waluty fiducjarne.
Poza inflacją trzeba odnotować, że DOGE jest projektem, który nie ma realnej użyteczności. Na przykład Ethereum pozwala na utworzenie smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji. Natomiast Doge to aktywo czysto spekulacyjne.
Kurs Dogecoina
19 grudnia 2013 roku kurs Dogecoina wzrósł z 0,00026 USD do 0,00095 USD, co oznacza trzykrotny wzrost w ciągu 72 godzin. Po tym wydarzeniu kurs bardzo szybko spadł o 80%. Trzykrotny wzrost to jednak niewiele w porównaniu do tego co działo się kilka lat później. Podczas hossy w 2017 roku cena Dogecoina osiągnęła rekordową cenę 0,017 USD. Z kolei niecałe 4 lata później w styczniu 2021 roku kurs wzrósł o nieprawdopodobne 800% w ciągu 24 godzin szybując aż do poziomu 0,07 USD. Z kolei w kwietniu 2021 roku, gdy giełda Coinbase weszła na giełdę NASDAQ cena DOGE osiągnęła pułap 0,45 USD. Oznacza to, że osoby, które kupiły DOGE parę lat wcześniej, odnotowały w 2021 roku bardzo lukratywne stopy zwrotu. W kwietniu 2021 r. kapitalizacja rynkowa doszła do poziomu 50 miliardów dolarów co wystarczyło by DOGE stał się piątą największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.
Podsumowanie
Podsumowując, trzeba zauważyć, że kryptowaluta Dogecoin ma niezwykle ciekawą historię. Projekt stworzony dla żartu osiągnął ogromną popularność. Co więcej, wiele osób inwestując w kryptowalutę, która jest żartem zdołała się poważnie wzbogacić. Jednak nie można patrzeć wyłącznie na pozytywne strony DOGE. Brak realnej użyteczności oraz duża podatność na spekulacje sprawia, że jest to wyjątkowo ryzykowny coin, którego przyszłość ciężko przewidzieć.
Dogecoin to kryptowaluta, która została zainspirowana memem przedstawiającym „pieseła”, czyli wizerunek psa rasy Shiba Inu. Jest to coś co brzmi absurdalnie i kompletnie kontrastuje ze sztywnym światem finansów. Okazuje się jednak, że projekt, który jest żartem jest jedną z największych kryptowalut na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Dogecoin – co warto o nim wiedzieć? Dogecoin…
Szukaj w serwisie
Najnowsze wpisy
- Usługi księgowe a digitalizacja – jak zmieniają się standardy?
- Jak prowadzić księgę przychodów?
- Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?
- Jakie są najlepsze markery?
- Rozliczenia ZUS – co warto wiedzieć?
- Jak przebiega konsultacja z doradcą w biurze rachunkowym?
- Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zakładaniu firmy?
- Co należy uwzględnić przy wyborze dostawcy outsourcingu magazynowego?
- Poniżanie i wyśmiewanie przez kolegów z pracy? Zobacz czy nie dotyka Cię mobbing horyzontalny
- Jak monitorować procesy związane z obsługą płacową w firmie?
- Jakie usługi świadczy pośrednik finansowy?
- Czy mobbing podczas pracy zdalnej jest możliwy?
- Co warto wiedzieć o rozliczeniach podatkowych?
- Czym różnią się usługi rachunkowe od księgowości?
- Jak w praktyce wygląda pomoc w pozyskiwaniu finansowania?
- Jak zapewnić bezpieczeństwo i higienę w hurtowni chemicznej FMCG?
- Na jakim etapie rozwoju firmy warto zainwestować w serwerownię mobilną?
- Model przywództwa sytuacyjnego Kena Blancharda: klucz do skutecznego zarządzania
- Na czym polega kompleksowa obsługa prawna spółek handlowych?
- Na czym polega obsługa księgowa?