Jakie są główne zalety, które wynikają z posiadania rachunku IKE?

konto emerytalne

Nie da się ukryć, że kwestie finansowe są niezwykle ważne w naszym życiu. Udane operowanie kapitałem w ramach każdego domowego budżetu to bardzo istotna kwestia, która może pomóc nam zachować spokój i pewność, nawet w tak niepewnych czasach jak obecne. W jaki sposób każdy z nas może zatroszczyć się o swoje finanse? Jednym ze sposobów może być rachunek IKE, który w założeniach ma zapewnić nam dodatkowe środki na czas emerytury. Dzisiaj zastanowimy się, jakie są zalety tego rozwiązania i czy warto z niego skorzystać.

IKE – co to jest?

Pełna nazwa rachunku IKE to Indywidualne Konto Emerytalne. To miano bardzo dobrze oddaje charakter inwestycji w IKE, które jest jednym z elementów trzeciego filaru planu emerytalnego. Za jego pomocą możemy stworzyć swój własny kapitał, który przyda nam się kiedy już skończymy aktywność zawodową i przejdziemy na świadczenia emerytalne zapewniane przez państwo.

Od razu trzeba zaznaczyć, że IKE nie możemy traktować jako jednej opcji ulokowania swoich finansów. Jedną z największych zalet tego rachunku jest niezależność w podejmowaniu decyzji finansowych, gdyż w ramach IKE możemy zdecydować się różne opcje inwestycji. Jakie? Są to między innymi:

  • lokata bankowa;

  • fundusz emerytalny;

  • fundusz inwestycyjny;

  • rachunek maklerski;

  • ubezpieczenie na życie z dodatkową opcją odkładania kapitału.

Tylko od użytkownika IKE zależy, którą z tych opcji wybierze, więc korzystając z tego rozwiązania, możemy być zawsze w stu procentach odpowiedzialni za nasz kapitał. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc otworzyć Indywidualne Konto Emerytalne? Może to zrobić nawet osoba, która ukończyła szesnasty rok życia, z tym zastrzeżeniem, że środki lokowane przez nią na IKE powinny pochodzić z tytułu umowy o pracę, lub innej umowy cywilno-prawnej świadczącej o pracy zarobkowej.

IKE – jakie zalety oferuje to rozwiązanie?

Jedną z największych zalet IKE w porównaniu do innych form inwestycji i lokowania kapitału, są unikalne ulgi podatkowe, których nie znajdziemy w praktycznie nigdzie indziej. Ta korzyść będzie nas dotyczyła w momencie, kiedy będziemy chcieli wypłacić środki zgromadzone na IKE i jednocześnie spełnimy dwa warunki.

Pierwszym z nich jest konieczność przekroczenia odpowiedniego wieku. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż IKE w założeniu ma być sposobem na zabezpieczenie naszego bytu w kontekście nadchodzącej emerytury. Wiek ten wynosi 60, lub 55 lat, jeśli jesteśmy uprawnieni do wcześniejszego skorzystania ze świadczeń emerytalnych.

Drugi warunek uzyskania ulgi podatkowej z tytułu IKE to konieczność dokonania wpłaty na to konto w przynajmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych od momentu otwarcia rachunku. Co ważne nie jest tu przewidziana konkretna kwota, jaką musimy tam umieścić, więc nawet niewielkie kwoty umieszczane na IKE na przestrzeni pięciu lat dadzą nam prawo do skorzystania z ulgi.

Na czym polega ta ulga podatkowa? Po spełnieniu wyżej opisanych warunków będziemy mogli wypłacić pieniądze z IKE bez konieczności uiszczania podatku od zysków kapitałowych, zwanego potocznie podatkiem Belki. Da nam to profit na poziomie 19% odłożonej kwoty.

Czy warto skorzystać z IKE?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy skorzystanie z konta IKE to dobry pomysł, na to pytanie da się odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Zdecydowanie tak! Musimy pamiętać o tym, że chociaż sytuacja emerytów w naszym kraju nieustannie się poprawia, w dalszym ciągu trudno byłoby nazywać ją wymarzoną. Fundusze zgromadzone na koncie IKE to świetny sposób na to, żeby zapewnić sobie większą pewność w zakresie środków do życia na ten czas.

Nie da się ukryć, że kwestie finansowe są niezwykle ważne w naszym życiu. Udane operowanie kapitałem w ramach każdego domowego budżetu to bardzo istotna kwestia, która może pomóc nam zachować spokój i pewność, nawet w tak niepewnych czasach jak obecne. W jaki sposób każdy z nas może zatroszczyć się o swoje finanse? Jednym ze sposobów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.